ExactVu Fusion Vu mikroultrazvučna platforma pruža najpraktičnije rješenje kao novi alat za urologe za izvođenje fuzijskih ciljanih biopsija.
Prvi mikroultrazvučni sustav na svijetu od 29 MHz za MR/UZV fuzijski ciljane i sistematske biopsije kod sumnje na karcinom prostate. Precizno ciljanje MRI lezija pomoću brzog i točnog mikro-ultrazvuka/MRI fuzije s FusionVu sistemom.
Revolucija u ultrazvučnoj dijagnostici karcinoma prostate.
Prvi svjetski pretvarač visoke rezolucije koji omogućuje neusporedivu vizualizaciju prostate i okolne anatomije. Sustav je razvijen tako da uključuje multiparametarske mogućnosti ultrazvuka, poboljšane slikom visoke rezolucije i jedinstvenim bogatim RF podacima. Zahvaljujući rezoluciji od 70 mikrona u stvarnom vremenu, većina MRI lezija vidi se u stvarnom vremenu na mikroultrazvuku.
Transrektalna sonda radi na 29 Mhz. Mikroultrazvučna rezolucija je usporediva s MRI prostate te je preko 300% bolja od konvencionalne transrektalne ultrazvučne dijagnostike. Ovom pretragom može se raditi stratifikacija rizika lezija prostate koje su sumnjive na karcinom prostate. Koristi se dodatni mikroultrazvučni PRI-MUS™ protokol identifikacije rizika kojim se opisuje tkivo prostate. Na taj način se određuju moguće benigne i maligne zone prostate. Sve značajne lezije mogu se vidjeti u stvarnom vremenu do detalja. Na ovaj način pomaže se u otkrivanju zona koje su sumnjive na karcinom prostate tako da se u realnom vremenu može uraditi ciljana biopsija prostate.

Brzi uvoz, poravnavanje i vrlo precizno ciljanje lezija identificiranih magnetskom rezonancijom u stvarnom vremenu.
Što je fuzijska transperinealna biopsija prostate?
Biopsija prostate je postupak uzimanja malih uzoraka tkiva iz prostate kako bi se provjerilo ima li raka ili drugih abnormalnosti. Transperinealni pristup znači da se igla za biopsiju uvodi kroz međicu, kožu između skrotuma i anusa.
Fusion tehnologija kombinira slike s magnetske rezonance (MRI) vaše prostate s ultrazvučnim slikama u stvarnom vremenu snimljenim tijekom biopsije. To omogućuje vašem liječniku da precizno cilja sva sumnjiva područja pronađena na MRI, kao i da uzme standardne sistematske uzorke ostatka prostate. Mi koristimo UZV (ultrazvučni) uređaj EXACTVU FUSIOVU ULTRABOT visoke frekvencije od 29 Hz čime poboljšavamo identifikaciju sumnjivih mjesta na karcinom u prostati.
Naš uređaj je pogodan za osobe koje ne mogu biti snimane magnetskom rezonancom jer pregledom ultrazvukom visoke frekvencije možemo bolje vidjeti sumnjiva mjesta na karcinom u prostati.
Zašto se preporučuje fuzijska transperinealna biopsija prostate?
Ova vrsta biopsije se preporučuje jer nudi nekoliko prednosti u odnosu na tradicionalnu transrektalnu biopsiju (gdje igla prolazi kroz rektalnu stijenku).
- Poboljšana točnost: Fuzijska tehnologija omogućuje ciljano uzorkovanje sumnjivih područja viđenih na MRI, što potencijalno dovodi do točnije dijagnoze raka prostate, posebno u područjima do kojih je teško doći tradicionalnim metodama (npr. prednji dio prostate).
- Manji rizik od infekcije: Izbjegavanjem rektalne stijenke rizik od infekcije značajno se smanjuje u usporedbi s transrektalnom biopsijom.
- Bolje uzorkovanje: Može osigurati bolje uzorkovanje cijele prostate, uključujući prednju i apikalnu regiju.
Kako se pripremiti za biopsiju:
Vaš liječnik će Vam dati posebne upute, koje mogu uključivati:
- Prilagodba lijekova: Možda ćete morati prestati uzimati određene lijekove, kao što su razrjeđivači krvi (npr. Xarelto, Martefarin, Pradaxa, Brilique, Aspirin, klopidogrel itd), nekoliko dana prije zahvata. Provjerite zna li vaš liječnik sve lijekove i dodatke prehrani koje uzimate.
- Antibiotici: Vjerojatno će vam biti propisani antibiotici koje ćete uzimati prije, a ponekad i nakon zahvata kako biste spriječili infekciju. Pažljivo slijedite upute.
- Priprema crijeva: Možda će se od vas tražiti da uzmete čepiće radi čišćenja crijeva prije zahvata.
- Post: Ako se koristi opća anestezija, dobit ćete posebne upute o tome kada prestati jesti i piti. Ako se koristi lokalna anestezija ne trebate postiti i u tom slučaju možete jesti i piti.
- Prijevoz: Dogovorite da vas netko odveze kući, osobito ako primate sedaciju ili opću anesteziju, jer to može narušiti vašu sposobnost vožnje.
- Higijena: Možda ćete biti zamoljeni da se istuširate ili operete perinealno područje prije zahvata.
- Što ponijeti: Slijedite upute svoje klinike o tome što ponijeti, kao što je popis lijekova.
Što očekivati tijekom postupka:
- Anestezija: Zahvat se izvodi u sedaciji ili općoj anesteziji ili lokalnoj anesteziji gdje se u međicu ubrizgava lijek za umrtvljivanje.
- Pozicioniranje: Vjerojatno ćete biti postavljeni na leđa s podignutim i poduprtim nogama.
- Priprema: Perinealno područje očistit će se antiseptičkom otopinom. Skrotum vam se može podići i zalijepiti trakom.
- Snimanje: Ultrazvučna sonda će se nježno umetnuti u vaš rektum kako bi vizualizirala vašu prostatu. MRI slike vaše prostate bit će spojene s ultrazvučnim slikama u stvarnom vremenu na monitoru.
- Uzorkovanje biopsije: Koristeći spojene slike kao vodič, vaš liječnik će umetnuti tanku iglu za biopsiju kroz kožu međice i u ciljana područja vaše prostate. Uzet će se nekoliko uzoraka s različitih lokacija.
- Trajanje: Postupak obično traje oko 20-60 minuta ovisno o vrsti anestezije.
- Prevoj: Nakon uzimanja biopsije na perinealno područje može se nanijeti mali zavoj.
Što očekivati odmah nakon zahvata:
- Promatranje: Vjerojatno ćete biti pod nadzorom kratko vrijeme nakon biopsije prije nego što vam se dopusti da odete kući.
- Nelagoda: Česta je blaga nelagoda, bol ili modrice u perinealnom području.
- Krvarenje: Može doći do manjeg krvarenja s mjesta uboda međice.
- Krv u mokraći ili sjemenu: Uobičajeno je da imate krv u mokraći nekoliko dana, a krv u sjemenu nekoliko tjedana. To obično nije razlog za zabrinutost.
- Poteškoće s mokrenjem: Neki muškarci mogu imati privremene poteškoće s mokrenjem.
Oporavak kod kuće:
- Odmor: Odmarajte se i izbjegavajte naporne aktivnosti 24-48 sati.
- Hidratacija: Pijte puno tekućine (8-10 šalica vode dnevno) nekoliko dana kako biste isprali mokraćni sustav i spriječili infekciju.
- Ublažavanje boli: Možete uzeti lijekove protiv bolova bez recepta poput paracetamola, ketoprofena za bilo kakvu nelagodu. Izbjegavajte aspirin ili ibuprofen osim ako vam liječnik ne naloži drugačije jer mogu povećati rizik od krvarenja.
- Higijena: Obično se možete normalno tuširati. Izbjegavajte kupke dan ili dva.
- Izbjegavajte naprezanje: Pokušajte izbjeći naprezanje tijekom pražnjenja crijeva.
- Seksualna aktivnost: Izbjegavajte seksualnu aktivnost 7 dana ili prema savjetu liječnika. Imajte na umu da krv u sjemenu može trajati nekoliko tjedana.
- Pratite infekciju: Pazite na znakove infekcije, kao što su:
- Groznica od 38.3°C ili više.
- Zimica i tresavica.
- Povećanje boli u perineumu ili zdjelici.
- Poteškoće s mokrenjem ili nemogućnost mokrenja.
- Obilno krvarenje iz međice koje ne prestaje.
- Jarko crvena krv ili veliki ugrušci u mokraći.
- Zamućen ili smrdljiv urin.
Kada nazvati svog liječnika:
Odmah se obratite svom liječniku ako osjetite bilo što od sljedećeg:
- Groznica ili zimica.
- Poteškoće s mokrenjem ili nemogućnost mokrenja.
- Teško ili dugotrajno krvarenje iz međice ili u mokraći.
- Jaka bol koja se ne ublažava lijekovima protiv bolova.
- Znakovi infekcije.
Praćenje:
Vaš liječnik će zakazati kontrolni pregled kako bi razgovarao o rezultatima vaše biopsije, čija obrada obično traje nekoliko dana do tjedan ili dva. Objasnit će nalaze i raspravljati o svim potrebnim sljedećim koracima.
Rizici i potencijalne komplikacije:
Iako je fuzijska transperinealna biopsija prostate općenito sigurna, potencijalni rizici i komplikacije uključuju:
- Infekcija: Iako je rjeđa nego kod transrektalne biopsije, infekcija se ipak može pojaviti. Antibiotici se daju kako bi se smanjio ovaj rizik.
- Krvarenje: Neka krvarenja iz mjesta biopsije, krvi u mokraći ili krvi u sjemenu su česta i obično se povuku sama od sebe. Rijetko se može pojaviti značajnije krvarenje.
- Zadržavanje mokraće: Mogu se pojaviti privremene poteškoće s mokrenjem. Rijetko može biti potreban privremeni urinarni kateter.
- Bol ili nelagoda: Uobičajena je blaga do umjerena bol ili nelagoda u perineumu.
- Modrice (hematom): Mogu se pojaviti modrice u perinealnom području.
- Privremena erektilna disfunkcija: Ovo je rijetko, ali se može pojaviti zbog modrica.
- Neuspjeh u otkrivanju raka: Iako fuzijska ciljana biopsija poboljšava točnost, još uvijek postoji mala vjerojatnost da se značajan rak možda neće otkriti.
Važne napomene:
- Ključno je pažljivo slijediti postoproceduralne upute svog liječnika kako biste osigurali pravilno zacjeljivanje i smanjili rizik od komplikacija.
- Vrijeme oporavka može varirati od osobe do osobe.
- Ako imate bilo kakvih nedoumica tijekom oporavka, ne ustručavajte se kontaktirati Polikliniku Urocentar.
Ove su informacije namijenjene kao opći vodič i možda neće pokriti sve aspekte vaše specifične situacije. Uvijek razgovarajte sa svojim liječnikom o svom pojedinačnom slučaju i svim pitanjima koja imate.